בחירת סוג עץ ספציפי לעיצוב מטבח

עץ מהווה את אחד החומרים היותר פופולאריים כיום לעיצוב הבית, בין אם מדובר בחדרים הפנימיים, בניית פרגולה או ריהוט חצר. מלבד משפחות שונות של עצים, גם לאיכותו של העץ ובאופן בו הוא מעובד יש חשיבות מכרעת לכל הקשור בעיצוב מטבח.

עץ מלא מול פתרונות אחרים

כפי שכולם יודעים, עץ מלא הוא סוג העץ היקר וגם המרשים ביותר. ניתן להשתמש בו לצורך עיצוב מטבח יוקרתי בסגנון פרובנס או עיצוב כפרי, וכמובן שהמחיר יהיה בהתאם. מי שמעדיף לבחור באופציה זולה יותר, יכול עדיין לעצב את הדלת החיצונית של המטבח מעץ מלא על מנת לשוות לה מראה יוקרתי ומרשים.

באופן מפתיע ובניגוד לדעה הרווחת, עץ מלא הוא לא בהכרח העץ החזק ביותר. למשל, אם הצביעה שלו בלכה לא מספיק איכותית, הוא עשוי להתעוות עם השנים.

סנדוויץ'

הקטגוריה הבאה היא של העץ שמגיע בצורת סיבית או סנדוויץ'. הסנדוויץ' הוא לרוב האיכותי ביותר ומורכב ממספר שכבות של עץ שהודבקו זו לזו, מה שמקנה לסנדוויץ' את החוזק והעמידות שלו, בדומה לעץ המלא.

ישנם מספר סוגים שונים של סנדוויץ' שמגיעים בגוונים שונים:

סנדוויץ' אדום – עשוי מעץ גבון בגוון אדמדם. מדובר בעץ יקר יחסית, במיוחד כאשר קונים אותו מתוצרת איכותית כמו זו שיש בארץ, ולא מסתפקים בגרסה הזולה מסין. ישנה גם גרסה יותר זולה ופחות עמידה המכונה Twin מכיוון שרק השכבות החיצוניות שלה הן מעץ גבון, ואילו החלק הפנימי עשוי מעץ זול יותר.

בנוסף, ישנו גם סנדוויץ' המכונה ליבנה או בירץ.  זהו עץ שחזק יותר מהגבון והוא גם מעוצב יותר וכולל טקסטורה של פסים בהירים וכהים לסירוגין. יחד עם זאת, העלות שלו דומה לזו של העץ המלא ולכן לא נעשה בו שימוש נרחב.

סיבית ושבבית

 הסיבית, או כפי שכולנו מכירים אותה, MDF - מבוססת על עיקרון דומה, אך עשויה משאריות הנסורת והשבבים של עץ שעובד. גם כאן יש כל מיני איכויות שונות, והטענה כי סיבית לא טובה כמו סנדוויץ' אינה בהכרח נכונה, אלא רק כאשר מדברים על סיבית מאיכות נמוכה כמו זו המגיעה מסין. למעשה, סיבית איכותית עשויה להיות עמידה יותר מסנדוויץ' מכיוון שיש בתוכה פחות עצים רכים. העניין הוא שעדיין קיימים הבדלי מחירים בינה לבין הסנדוויץ' לטובה ולרעה, ולכן בפועל יש לבדוק כל מקרה לגופו.

קטגוריה נוספת היא של "שבבית". השבבית היא הזולה ביותר וסופגת לחות מאוד בקלות, כך שיש לצפות אותה בשכבת הגנה נוספת.

אלמנטים נוספים בעיצוב מטבח

חיפויים - אחד החיפויים הנפוצים ביותר למטבח הוא חיפוי פורמייקה שהוא למעשה לוח פלסטי שיכול להגיע גם בגוון וטקסטורה של עץ, אבל בעיני רבים הוא לא מהווה תחליף לדבר האמיתי. אופציה נוספת היא להשתמש בחיפוי העשוי מפורניר. הפורניר הוא למעשה שכבת עץ דקה שמוצמדת ללוחות העץ במטבח, כך שיש אפשרות לבחור בין מבחר גדול של גוונים וטקסטורות.

בין העצים השונים מהם ניתן ליצור פורניר אפשר למנות עץ אלון, מייפל, בוק, דובדבן ואף אגוז.

צביעה אפוקסית

צביעה בצבע אפוקסי היא הצביעה המתאימה ביותר לעץ כיום, בין אם מדובר בחיפוי חלק ובין אם מדובר בחיפוי אשר כולל חריטות וחריצים שונים. חשוב לבצע את התהליך בצורה מקצועית אשר יבטיח צביעה אחידה של כל השכבות ושמירה על הגוון הטבעי של הצבע.

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: