כל מה שרציתם לדעת על פורניר

פורניר - שלעתים, אגב, נקרא ויניר - הוא ציפוי דק עשוי עץ טבעי שמטרתו להקנות לרהיט מראה איכותי ויוקרתי. באופן טבעי זהו אחד המרכיבים העיקריים בייצור מטבחים ורהיטים שונים, ובהם מיטות, שולחנות ושידות, וזאת בדומה לפורמייקה ולמלמין שהם ציפויים אחרים (שאינם עשויים מעץ טבעי. פורמייקה עשויה שכבות נייר והמלמין הוא שרף קשיח).

השימוש בציפויי עץ הפך רווח מאוד בשנים האחרונות לאור הרצון של בני אדם רבים ליהנות מרהיטים בעלי מראה יוקרתי ובמחיר שאינו יקר מדי, אולם כדאי לדעת שכבר בימי קדם נעשה שימוש נרחב בטכניקה זו - הפרעונים, למשל, נהגו לצפות את ארונות הקבורה שלהם בפיסות עץ דקיקות שגולפו מעצים מיוחדים שהובאו למצרים העתיקה ממרכז אפריקה.

מדוע יש צורך בפורניר?

עץ טבעי הינו מוצר יקר מאוד, ובנוסף הוא מחייב אותנו לפגוע ביערות הגשם או ביערות אחרים - פגיעה שיש לה השלכות אקולוגיות מרחיקות לכת. מצד שני, לאור המודעות הרבה לחשיבותה של האסתטיקה בחיינו, כולנו רוצים להקיף את עצמנו בפריטים יפים והרי אין דבר יפה מעץ טבעי, ומאחר שבתוך הבתים שלנו קשה לגדל עצים אנחנו מסתפקים ברהיטי עץ רבים. בזכות ציפויי העץ ניתן למשל להשתמש בלוחות MDF - שהם גם זולים יותר וגם לא מחייבים כריתת עצים מסיבית - ועדיין ליהנות ממראה מרהיב עין ויוקרתי.

אופציה נוספת היא חידוש רהיטי עץ - באמצעות הדבקת אותו ציפוי דק שמקנה לרהיט ישן מראה מחודש ומושך.
פורניר- כל מה שיש לדעת

ההבדלים בין ויניר משוחזר לטבעי

ישנם שני סוגי ויניר או פורניר (מקור השם הוא או בגרמנית - Furnier, או באנגלית - Veneer, ועל כן שני השמות, אם כי השימוש בזה שמקורו בגרמנית רווח יותר): טבעי ומשוחזר.

הטבעי כשמו כן הוא - קילוף דק במיוחד של עץ טבעי, שנחתך למידות הרצויות. כמעט כל עץ ניתן לקלף כך שיתאים לציפוי רהיטים וארונות ובין השאר נעשה שימוש בסוגים שונים של עץ האורן, סוגים שונים של עץ אגוז, איפאה (עץ טרופי יוקרתי שגדל בעיקר בברזיל ופופולרי מאוד לייצור דקים למשל), אמבויה (שגדל גם הוא בברזיל), אקליפטוס, בוק, דודבן, זברנו (עץ אפריקאי נדיר יחסית ועל כן משתמשים בו כמעט אך ורק כציפויים לרהיטים), טיק, רוזווד, מייפל (הלא הוא עץ האדר שמשמש גם כסמלה של קנדה) ועוד ועוד.

גם המשוחזר כשמו הן הוא - במקרים אלה הציפוי אינו מעץ טבעי אלא מעץ שעובד ונצבע.

היתרון העיקרי של האופציה הראשונה הוא המראה הטבעי לחלוטין, והחיסרון הוא שאין אחידות ובכל פעם עשויים לקבל מראה מעט שונה לציפוי (שהרי עץ, שהינו חומר חי, אינו אחיד לחלוטין וגווניו משתנים מפיסה לפיסה). יחד עם זאת עבור מי שרוצה לבצע חידוש רהיטים ספציפיים מדובר באופציה מעולה.

היתרון העיקרי של האופציה המשוחזרת היא האחידות, הן מבחינת הגוון והן מבחינת הטקסטורה, כך שאם נדרשת כמות גדולה יחסית של ציפויים או המשכיות בין פרויקט אחד לשני לא תהיה בעיה להבטיח זאת.

הן את האופציה הטבעית והן את האופציה המשוחזרת ניתן לקבל בעיבודים ספציפיים - למשל "פרח" או "סטרייפ" (שנקרא לעתים גם "שטרייף", ובכל מקרה הכוונה היא פסים).

פורניר -הדבקה מקצועית

על מנת ליהנות מרהיטים בעלי מראה מושך במיוחד ואשר גם יישארו כאלה לאורך שנים רבות ישנה חשיבות רבה לאיכות של הדבקת הפורניר על הלוח הבסיסי.

הדבקת פורניר מקצועית מבוססת על דבקים מיוחדים אותם מורחים על הפלטה ולא על פיסת העץ הדקיקה (ויניר) שכן זו עלולה להיפגם, ובכל מקרה מומלץ לרכוש רהיטים שכאלה אך ורק אצל יצרנים בעלי שם.

קיימים גם לוחות מלמין המדמים מראה ומרקם של לוחות פורניר בטכנולוגיה ייחודית (לוחות synchronize).

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: