פרקט עץ כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

 

בעזרת מעט תכנון ומחקר מקדים תוכלו לקבל את רצפת הפרקט שתמיד חלמתם עליה

בעיצוב כמו בהרבה בחירות בחיים, אין כמו ללכת על הדבר האמיתי. אז אם החלטתם להתקין בבית פרקט עץ טבעי, כבר בחרתם נכון. כל מה שנשאר לכם עכשיו הוא לקרוא את הכתבה הבאה שבה ריכזנו עבורכם תשובות לכל השאלות החשובות.  

מאילו סוגי עצים עשויים פרקטי עץ?

קיימים סוגים שונים של עצים שמהם מייצרים פרקטי עץ, ביניהם אלון,  דובדבן, מייפל,  אגוז מלך, מילה, במבוק, מהגוני, טיק, ג'ארה . אך הנפוץ ביותר הוא עץ אלון.

האם ניתן להתקין פרקט עץ בכל חלקי הבית?

פרקט עץ טבעי מורכב ממספר שכבות של לוחות עץ אשר מוצמדות זו לזו. השכבה העליונה של פרקט עץ עשויה בדרך כלל מעץ אחיד ומתחתיה נמצאות שכבות של עץ לבוד או סוגי עץ אחרים. היתרון של פרקט עץ רב שכבתי הוא שאינו מתרחב  או מתכווץ בשל שינויי טמפרטורה ולחות. לכן, הוא בטוח להתקנה בכל אזורי הבית כמעט.

איך יודעים אם הפרקט איכותי? 

פרקטי עץ מסווגים על פי רמות מיון שונות, לפי כמות ה"עיניים" ו "הסדקים השחורים" שיש עליהם. ככל שיש פחות עיניים וסדקים בפרקט כך הוא נחשב לאיכותי ואסתטי יותר ומחירו גבוה יותר. הסיבה לכך היא מצאי חומר הגלם הקטן יחסית. בקצה השני נמצא פרקט עם "סאפווד" שערכו נמוך יחסית משום שהוא פחות אסתטי, פחות חזק ופחות עמיד.  

מהם סוגי הגימורים הקיימים?

פרקטים מעץ טבעי הם בדרך כלל בעלי גימור של לכה או של שמן. בעבר מראה הלכה היה מבריק ומראה שמן היה מט. כיום ניתן לקבל אפקט מבריק של לכה גם בגימור שמן או על ידי חיזוק הלכה בשמן, וההבדלים אינם ניכרים לעין.

בעיקרון ניתן לבצע את הגימור על הפרקט בעת ההתקנה. אך זהו תהליך שדורש מיומנות גבוהה מאוד של המתקין, ומעבר לכך לעיתים מכילים חומרי הגימור כימיקלים נדיפים מזיקים שזמן הייבוש וההתקשות שלהם יכול להימשך ימים עד שבועות.

לכן מומלץ להזמין רצפות פרקט שעברו גימור במפעל. רצפות אלה הן קלות ומהירות להתקנה, אינן מדיפות כימיקלים, ריחות או אבק בתהליך ההתקנה, והשימוש בהן אפשרי מייד לאחר ההתקנה.

איך שומרים על הפרקט לאורך זמן?

כדי לשמור את פרקט העץ שלכם במיטבו וליהנות ממנו לאורך שנים הקפידו על חמשת כללי התחזוקה הבאים:

  • השתדלו להימנע מלדרוך בנעליים על הפרקט. לכו ברגליים יחפות, בגרביים או בנעלי בית רכות
  • השתמשו בתוספים למטאטא או שואב אבק שנועדו במיוחד עבור פרקט עץ לפני כל ניקיון יסודי
  • נגבו את הפרקט בסחבה לחה בלבד ולא במים
  • השתמשו אך ורק במוצרי הניקיון המומלצים לשימוש על ידי יצרן הפרקט
  • כדי להעניק חיים חדשים לרצפת הפרקט שלכם, ייתכן שתצטרכו להעביר אותה ניקיון יסודי לפני שיוף, הסרת כתמים והברקה

 

כמה חומר להזמין?

עברתכם על הכול, בחרתם את סוג העץ והגוון שלכם? מברוק! כשאתם מבצעים את ההזמנה, הקפידו להזמין 10% יותר עץ ממה שאתם צריכים. למשל אם הרצפה שלכם בגודל 100 מ"ר, הזמינו 110 מ"ר. אם תזמינו בדיוק 100 מ"ר אתם עלולים להיתקל בבעיה כאשר לא יישאר לכם מספיק עץ לסיים את הרצפה, מכיוון שלוחות העץ צריכים להיחתך כדי להיות מותאמים בדיוק לחלל.  במידה ויש קירות בולטים בחדר, כגון בחלון גזוזטרה או נישה, ייתכן שתצטרכו לוחות עץ נוספים. תמיד טוב שיהיה יותר מדי מאשר שלא יהיה מספיק.

ואם עדיין יש לכם שאלות בנושא פרקטים מעץ,  יש לנו עבורכם את כל התשובות. ואל תתפשרו על פחות מהטוב ביותר.

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: