מה עדיף פורניר או פורמייקה?

בענפי עיצוב העץ, ייצור הרהיטים ומוצרי העץ השונים קיימים לא מעט מונחים מקצועיים. מלמין, MDF, פורניר, פורמייקה, הם רק חלק מכל אותם שמות שלא תמיד מוכרים לציבור הרחב באופן מדויק. בהקשר של אותם המונחים עולה לא פעם השאלה מה עדיף - פורניר או פורמייקה. יש הטוענים שעדיף חומר זה ויש הטוענים שעדיף חומר שני, אולם הוויכוח לא יהיה ניתן לעולם להכרעה אם לא מבינים את ההבדלים בין חומרי גלם חשובים אלה.

פורניר או פורמייקה – תלוי בצרכים

כאשר שואלים מביני דבר, אנשים שעוסקים בעיבוד עץ, ייצור חומרי גלם לנגרים ועיבוד מוצרי עץ סופיים מה עדיף פורניר או פורמייקה ניתן לקבל תשובה דומה בניסוחים שונים. באופן כללי, טוענים המומחים, יש מקום גם לחומר גלם זה וגם לחומר גלם שני. אי אפשר לומר ללא הסתייגות למשל שכדאי לרכוש אך ורק מטבחי פורמייקה. גם אי אפשר לומר שרק מוצר שמורכב מלוחות של פורניר יהיה הטוב מסוגו. במידה רבה, לכל חומר יתרונות משלו וחסרונות משלו. לא רק זאת, אלא שיש גם קטגוריות שונות בכל אחד מחומרי הגלם הללו.

ספקים ויצרנים מעולים יוכלו להציע לוחות של פורניר או פורמייקה שיהיו שניהם באיכות טובה מאוד. אחרים יוכלו להציע לוחות ברמת גימור הרבה פחות טובה ויש כמובן כאלה שייצרו וימכרו לוחות מהמעלה הגבוהה ביותר. חומרי הגלם הללו בצורתם המיטבית יופנו כמובן ליצור רהיטים ומוצרי עץ באיכות מעולה. כאשר יהיה מדובר באיכות טובה פחות – יתקבלו כמובן מוצרים סופיים פחות טובים ולרוב – גם פחות עמידים לאורך זמן.

מאפייני החומרים

בשלב זה של הדברים נרצה כמובן להרחיב בכמה משפטים על כל אחד מחומרי הגלם שעליהם אנו מדברים.

  • פורניר – בשם זה נהוג לכנות לוח שעשוי חומרי גלם שונים ואשר מצופה בעץ טבעי ברמה גבוהה. חומר הגלם שאותו ניתן לצפות יכול להיות עץ טבעי פשוט או רך יחסית או לחילופין שבבי עץ ועיסית, MDF או חומרים נוספים. איכותו של הפורניר, אם כן תלויה בשני גורמים גם יחד – איכות העץ ועובי העץ המצפה את החלק הפנימי מצד אחד. סוג החלק הפנימי וחומרי ההדבקה שמאחדים את כל החלקים מצד שני. למותר לציין שפורניר מגיע בעוביים שונים, ישנם לוחות עבים ודקים וגם הצבע והגימור יכול להשתנות. לוח מחומר זה יכול להיות במראה מעובד ויש גם כאלה שיהיו מאופיינים במראה טבעי. ישנם דרכים לייצר לוח מחומר זה שניתן לכופף אותו במידה רבה ללא סכנת שבירה או עיוות.

  • פורמייקה – זהו חומר גלם שהוא תעשייתי בעיקרו והוא נועד בדרך כלל לצורך ציפוי של מוצרי עץ שונים. לרוב, הציפוי של מוצר העץ נעשה בשלב העיבוד ללוחות אך תהיה זו טעות להניח שזהו חומר גלם אחיד. לצד פורמייקה פשוטה מאוד ניתן גם ליצור אותה בגימור ובמראה משובחים יותר, עם עמידות טובה מאוד לשימוש ביתי ואפילו תעשייתי. יש לציין שלרוב מדובר בחומר גלם זול יחסית, שלא נועד ליצירת מוצרי ורהיטי יוקרה.  

השורה התחתונה

השאלה שהצגנו לעיל יכולה להיות רלוונטית במצבים שונים. חיפוי עץ לקיר פנימי, ייצור של רהיט לבית, עיצוב של ריהוט משרדי, ייצור והרכבת מוצרי עץ לצרכים שונים עם עמידות משתנה לסביבה פנימית או חיצונית. שני חומרי הגלם הללו נמצאים בשימוש נרחב, אם כי פורמייקה בהחלט איננה נפוצה לשימוש ביתי כמו בעבר. לוחות פורניר, לעומת זאת, נמצאים בשימוש יום יומי יותר רחב היקף וניתן להשיג אותם בגימור מצוין ובגדלים שונים. 

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: