מטבחי פורמייקה מעוצבים ומרהיבי עין

סביר להניח שהאסוציאציה הראשונה למשמע המילה "פורמייקה" היא לא בדיוק מטבח מעוצב, אולם במציאות ישנם לא מעט מטבחי פורמייקה מעוצבים מרהיבי עין - ובהחלט כדאי להיות מודעים לאופציה זו.

העבר, ההווה והעתיד

בעבר פורמייקה אכן הייתה מוצר מעט נחות, בעיקר ויזואלית, ומסיבה זו התקבעה אצל רבים מאיתנו התפישה כי פורמייקה ועיצוב לא הולכים יחד, אבל חשוב לזכור שבשנות השישים והשבעים, התקופה שבה "כיכב" חומר זה, הטכנולוגיות היו הרבה פחות משוכללות מאשר בימינו כך שלמעשה הפורמייקה שמשתמשים בה כיום היא מוצר שונה לחלוטין מהפורמייקה של פעם, זו שהתאפיינה בעיקר בגווני האדום והירוק ובהתקלפויות בצדדים, ושתמיד מזכירה לנו את המטבח של סבא וסבתא ולאו דווקא בהקשרים חיוביים.

כיום מדובר בחומר איכותי יותר, עמיד הרבה יותר ובעיקר כזה הנהנה ממגוון רחב במיוחד של אפשרויות עיצוביות, עובדה המאפשרת לכל אחד ליצור בדיוק את מטבח חלומותיו - ואכן רבים בוחרים בפורמייקה. בעתיד, עושה רושם, חומר זה רק ילך וישתכלל ובהתאם מגוון האפשרויות העיצוביות יתרחב עוד ועוד, ואנחנו נראה יותר ויותר ארונות מטבח מעוצבים שחזיתם פורמייקה.

מהי פורמייקה?

השם פורמייקה הוא למעשה שמו של המוצר הספציפי הראשון שיוצר בטכניקה של כבישת שכבות נייר טבולות בשרף סינטטי בטמפרטורה ולחץ גבוהים. מדובר בשיבוש של המונח המקורי for mica (מיקה הוא החומר ששימש יחד עם הנייר ליצירת החומר החדשני ב-1912) אבל ההצלחה המסחררת של אותו חומר חדשני הפכה את ה"פורמייקה" למילה שגורה ומקובלת על כולם.

בכל מקרה, הפורמייקה פותחה ע"י שני מהנדסים של חברת ווסטינגהאוס בתחילת המאה ה-20, וזכתה לפופולריות רבה בזכות המחיר הנמוך יחסית והפרקטיות הרבה שלה. בבסיס היא עשויה משכבות של נייר קראפט (מעין נייר תעשייתי בגוון חום שמקובל למשל בתחום האריזה) ועליהן מונחת עוד שכבה דקורטיבית שמעניקה ללוח את המראה הסופי שלו ועוד שכבה שקופה לשם האיטום. את כל השכבות הנ"ל מצפים בתערובת של שרפים שונים (סינטטיים) וכובשים בטמפרטורה של 140 מעלות ומעלה וכן בלחץ גבוה. התוצאה: לוח קשיח אבל לא יותר מדי המאפשר לצפות לוחות סנדוויץ', MDF וכו' ולהעניק להם חזות מושכת. עוביו של משטח פורמייקה נע בין חצי מ"מ ל-20-30 מ"מ ואת הפורמייקות העבות ניתן לנצל לטובת משטח דו צדדי ולא רק כציפוי ללוח אחר.

כשמדברים על מטבחי פורמייקה מעוצבים הכוונה היא בעיקר לארונות עם דלתות פורמייקה - כלומר ארונות מלבידים שונים שאותם מצפים במשטח פורמייקה על מנת להקנות לארון, ודרכו למטבח כולו, את הלוק המבוקש.

מגוון אפשרויות היצירה של מטבחי פורמייקה מעוצבים

מטבחי פורמייקה מעוצבים נהנים ממגוון רחב במיוחד של אפשרויות עיצוב.

אופציה אחת היא חזות דמוית עץ - ישנן פורמייקות המחקות עץ טבעי, בגוונים שונים ובמבחר טקסטורות. בחירה שכזו יוצרת מטבח בעל מראה כפרי, חמים ונעים, אם כי חשוב להדגיש שישנם מעצבי מטבחים המסתייגים מבחירה זו, וזאת מתוך התפישה שפורמייקה היא במיטבה כשהיא לא מנסה לחקות עץ טבעי.

אופציה נוספת היא הדפסים דיגיטליים שונים על גבי הפורמייקה - בחירה שיוצרת מטבח מודרני מאוד, כשהבחירה של ההדפס מאפשרת לבעלי המטבח להביא לידי ביטוי את האישיות שלהם וליצור מוקד עניין במרחב הקולינרי. האפשרויות, באופן טבעי, הן אינסופיות ובפרט רווחים ההדפסים הגיאומטריים השונים.

עוד אפשרות של פורמייקה היא בצבע אחיד (כשלמשל ניתן לבחור בין גימור מט לגימור מבריק שמעניק למטבח מראה בוהק וסופר-מודרני). בחירת הגוון המדויק משפיעה באופן טבעי על עיצוב המטבח ואם למשל אתם רוצים מטבח שחור-לבן בעל מראה דרמטי אבל שיש בו גם הבזקי צבע הרי שדרך הפורמייקה ניתן לעשות זאת בקלות ובהצלחה (כשהפורמייקה תורמת את הפן הצבעוני שמדגיש את השחור והלבן מסביב). בהקשר זה כדאי לדעת כי צביעת פורמייקה הינה תהליך פשוט יחסית כך שניתן לחדש את מראה המטבח ולהעניק לו עיצוב שונה בקלות.

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: