על פרקטים מעץ ואופן הטיפול בהם

קבלנים רבים זנחו בשנים האחרונות את ריצוף השיש והקרמיקה בדירות אותן הם בונים. הפרקט הופך להיות לאט לאט יותר ויותר נפוץ הן בדירות מגורים והן בחללים מסחריים. יצרני הפרקטים דואגים לנו להיצע רב ומגוון, כזה שיכול להתאים לכל סגנון ולכל טעם.

סוגי הפרקטים הקיימים בשוק

פרקט עץ - כשמו כן הוא, פרקט העשוי מעצים לא מעובדים, בדרך כלל דובדבן / בוק / אלון. בשוק קיימים גם פרקטים העשויים שתי שכבות, כאשר בשכבה העליונה עץ מלא ובשכבה התחתונה שילוב של עץ עם נסורת.

את העץ בשכבה העליונה מלטשים בדרך כלל ואף מורחים ציפוי לכה, לשם העמידות וכדי למנוע סכנות דוגמת שבבי עץ שיחדרו לרגליים שלנו. קיימת אפשרות להמיר את ציפוי הלכה בשמן, אך אופציה זו מייקרת את החומר ופחות שכיחה.

פרקט למינציה - למעשה לא מדובר בעץ אמיתי, כי אם בפתרון סינתטי דמוי עץ, שמלבד העובדה שחיצונית הוא נראה כמו עץ הוא מתפקד כמו ריצוף לכל דבר ועניין. ביחס לפרקט עץ נחשב פרקט למינציה לזול יותר, וקל הרבה יותר לטיפול ותחזוקה. כיום השוק מאפשר מגוון רחב ועצום של דגמים וסגנונות.

טיפול וניקיון של פרקטים מעץ

הטיפול בפרקטים מעץ מתחלק לשני עקרונות חשובים - ניקיון נכון ומניעת נזקים.

המאמץ למניעת נזק לפרקט מתחיל עוד בשלב הייצור שלו כפי שהזכרנו, בגימור בעזרת ליטוש וציפוי (בין אם לכה ובין אם שמן). גימור איכותי יבטיח עמידות גבוהה יותר של העץ ושל הפרקט כולו. המניעה כמובן ממשיכה בשימוש היומיומי שלנו. כדי לשמור על איכות הפרקט לאורך זמן, נמנע משחיקתו. דרך אחת להשיג את זה היא בעזרת הדבקת רגליות סיליקון או גלגלים לרהיטים שנוהגים לגרור, דוגמת כסאות, שולחנות, שידות, ספות. כמובן שיש להשתמש אך ורק במוצרים שמיועדים לשימוש הזה ולא לאלתר, כדי לא ליצור נזק מיותר. גלגלים מסויימים, דוגמת אלו שמותקנים על כסאות משרדיים, עלולים להזיק לפרקט העץ ועל כן מוטב להפחית בשימוש בהם בסביבת פרקט עץ (עבור פרקט למינציה אפשרי להשתמש).פרקטים- סוגים, ניקיון ואחזקה נכונה.

ניקיון של פרקט עץ מתבצע במספר שלבים. בשלב הראשון, יש לשאוב היטב את הפרקט בעזרת שואב אבק או שואב אבק רובוטי, אשר מתאים למשימה זו. אין לשאוב את הפרקט בשואב אבק עם מברשת מסתובבת שעלולה לשרוט אותו. לאחר השאיבה מומלץ לעבור שוב עם מטאטא כדי לנקות מאבק ולכלוך בטרם נעבור לשימוש במטלית לחה. לאחר שמוודאים שאין שאריות של לכלוך יבש, אפשר לעבור על הפרקט עם סמרטוט לח במידה סבירה, כלומר לא רטוב וספוג במים יתר על המידה, שכן יש להמנע מלהרטיב את הפרקט.

אפשר ורצוי להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים לניקיון פרקטים. בנוסף, אחת לכמה חודשים מומלץ לבצע פוליש לרצפת הפרקט שלנו, כדי לשמור על מראה ייחודי ומלא ברק. בניגוד לריצוף, פוליש לפרקט עץ הוא תהליך קל ופשוט, מתבצע באמצעות חומרים מתאימים.

לסיכום, פרקט עץ מעניק סגנון ייחודי לעיצוב החלל, אך כדי לשמור עליו ועל איכותו יש להקפיד על טיפול ראוי ועל תחזוקה טובה שלו, כאשר מומלץ להיצמד להוראות מצד היצרן.

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: