התקנת דלתות פורמייקה

לפורמייקה נוכחות נרחבת מאוד בחיים שלנו כמו גם מגוונת למדי: כיום ניתן למצוא למשל לא מעט מטבחי פורמייקה מעוצבים, ותחום נוסף בו החומר שפיתחו דניאל או'קונור והרברט פבר בראשית המאה ה-20 זוכה לביקושים נרחבים הוא דלתות הפנים - הן בבתים פרטיים ובעיקר במוסדות כאלה ואחרים תמצאו לא מעט דלתות פורמייקה.

מהי פורמייקה?

מי שפיתחו את הפורמייקה הם כאמור שני מהנדסים אמריקאיים שעבדו בחברה המפורסמת "ווסטינגהאוס", והסיבה הראשונית לשמה פותח חומר זה הייתה הצורך בלוחות מבודדים לתעשיית האלקטרוניקה שהחלה לצמוח.

מקור השם פורמייקה הוא בשיבוש צמד המילים for mica, כש-mica הוא החומר עליו היו מבוססים לוחות הפורמייקה הראשונים. השם שהעניקה ווסטינגהאוס ללוחות החדשניים הפך לשם גנרי וכיום כל הלוחות המיוצרים באותה טכניקה שפיתחו או'קונור ופבר נקראים בשם פורמייקה.

כמובן שעם השנים השתנה אופייה של הפורמייקה ובעיקר השתנו השימושים בה: לאחר מלחמת העולם ה-2 החלה להסתמן מגמה של ביקושים אדירים לריהוט שנראה יוקרתי אולם מחירו נמוך, והפיתרון שמצאה התעשייה הוא רהיטים המבוססים על עץ מתועש, שעלותו זולה, ובחיפוי פורמייקה שהקנתה לו מראה דמוי עץ טבעי. לאחר ההתלהבות הראשונית הפכה הפורמייקה דווקא לשם נרדף למוצרים זולים וחסרי טעם, ואכן יש להודות כי ציפויי הפורמייקה בהם השתמשו כולם, אבל כולם, בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת, היו בנאליים וכעורים למדי, ובנוסף נטו להתקלף וליצור חזות מוזנחת משהו - אולם כיום הפורמייקה חוזרת למרכז העניינים, ובגדול.

לקאמבק המרשים של הפורמייקה שאחראי בין השאר להיווצרותם של קונספטים מבוקשים כמו מטבח פורמייקה כפרי יש שתי סיבות: ראשית, הטכנולוגיה שבה מיוצרת הפורמייקה השתכללה מאוד ועל כן המוצר הקיים כיום עמיד הרבה יותר מזה שהשתמשו בו בעבר; ושנית, פריחתם של סגנונות עיצוב המדגישים דווקא את המלאכותי ובמידה רבה את הצבעוני ואף המצועצע משהו - סגנונות שמשתמשים בפורמייקה שאינה דמוית עץ דווקא אלא בלוחות בעלי גוונים עזי מבע או הדפסים דיגיטליים שונים.

מהי דלת פורמייקה?

דלת פורמייקה היא דלת שהגוף שלה עשוי מחומר כזה או אחר (למשל MDF) ואשר זכתה לציפוי פורמייקה.

ציפויים אפשריים אחרים הם פורניר, אותו מייצרים מעץ טבעי, למינציה הנחשבת לפשוטה ופחות איכותית, ולמינטו ששייך למשפחת הפורמייקה ונהנה מגמישות רבה יותר.

הפורמייקה עצמה מיוצרת משכבות של נייר קראפט (מעין נייר אריזה חום) ועליהן שכבה חיצונית האחראית למראה של הלוח. את כל השכבות מצפים במלמין נוזלי וכובשים בשילוב של לחץ גבוה וטמפרטורה גבוהה, כך שמתקבלת תוצאה קשיחה ויפה גם יחד.

היתרונות של דלתות פורמייקה

דלתות פורמייקה נהנות ממספר יתרונות משמעותיים במיוחד:

ראשית הן חזקות מאוד - ועל כן מהוות פיתרון אידיאלי לדלתות פנים במוסדות ציבור שם כל דלת נפתחת ונסגרת פעמים רבות מדי יום.

שנית, דלתות פורמייקה נהנות מעמידות מרשימה, ועל כן ממלאות את תפקידן לאורך שנים רבות, עובדה שהופכת את רכישתן למשתלמת במיוחד.

יתרון שלישי הוא קלות הניקוי שלהן, כך שחזותן נשמרת ואינה נפגמת עם הזמן.

יתרון רביעי הוא היותן של דלתות אלה מבודדות יעילות, הן בפני רעש והן בפני חום וקור - סיבה טובה נוספת להעדיף אותן הן במרחבים ציבוריים (כגון בתי ספר, קופות חולים וכו') והן כדלתות פנים במרחבי המגורים שלנו.

המראה המגוון של דלתות הפורמייקה

בניגוד לבנליות של הפורמייקה של פעם כיום ניתן לבחור דלתות פנים מצופות פורמייקה מתוך מגוון רחב של אפשרויות.

אופציה אחת היא פורמייקה דמוית עץ, כשגם בתחום זה קיים מנעד רחב מאוד של גוונים וטקסטורות.

אופציה אחרת היא דלתות בעלות גוון אחיד כשאת הצבע הספציפי ניתן לבחור מתוך כל קשת הצבעים וכך להתאים את חזות הדלת לקונספט העיצובי הכללי של החלל. בהקשר זה כדאי לציין כי צביעת פורמייקה הינה תהליך פשוט וקל כך שניתן גם לשנות את המראה שלה כשרוצים שינוי.

אופציה שלישית היא הדפסים דיגיטליים שהופכים כל דלת למרתקת במיוחד ובמקרים מסוימים אף ליצירת אמנות.

שתף עמוד:
צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: